Bölüm Tanıtımları

İç Mimarlık Bölüm Tanıtımı 2021

İç mimarlık, mimarlık bölümünden türetilen ve birçok ortak noktaya sahip, son zamanlarda yoğun bir şekilde tercih edilen ve ülkemizde az sayıda üniversitede bulunan bir bölümdür.

İç Mimarlık Nedir? İç mimarlık, iç mekan tasarımı üzerine çalışma yapan, havalimanı, ofisler, müzeler, şirket, evler, oteller ve bu gibi daha yüzlerce farklı yapı için uygulama yapan uzman kişilerin yetiştirildiği bir bölümdür.

İç Mimarlık Bölümü Hangi Puan Türü İle Alım Yapmaktadır?

İç Mimarlık bölümü SAY puan türü ile alım yapmaktadır.

İç Mimarlık Mezunları Ne İş Yapar? Bu alandan mezun olan kişiler inşaatı tamamlanmış mekanların iç dizaynını düzenler. İç mekan içerisinde değişik tasarımlar, eklemeler ve dekoratif düzenlemeler yapan bir kişiler birçok farklı projede yer alabilir. Örneği bir evin müzeye dönüştürülmesi, tarihi eser konumundaki evlerin iç dizayn kontrolleri, binanın dış kısmı için çevre tasarımları ve bu gibi uzmanlık gerektiren alanlarda görev alabilirler.

Bunların yanı sıra iç mimarlık mezunu olan kişiler Autocad ,Solidworks, Photoshop ve 3D MAX programlarını iyi derece bilmek zorundadırlar. Bu sistemleri bilen iç mimarlar projelendirme, reklam tasarımları ve bu gibi alanlarda da çalışmaktadır

İç Mimarlık Mezunları Nerede Çalışır?

İç mimarlık mezunu olan bir kişi dilerse kendi ofisini kurarak şirketlere veya bireysel müşterilere projeler hazırlayabilir. Bunların yanı sıra devlet bünyesinde, KPSS ile atanarak mimarlık unvanıyla çalışabilir. Ancak iç mimarlık mezunlarının büyük bir kısmı özellikle ilk süreçte gelişme ve referans sağlamak amacıyla özel şirketlerde çalışmaya başlamaktadır.

İç Mimarlık Mezunları Ne Kadar Maaş Alır?

İç mimarlıktan yeni mezun olan bir kişi için eğer ki üniversite bünyesindeyken kendini geliştirmediyse ve referans kazanmadıysa maaşlar biraz düşük olabilmektedir. Genellikle asgari maaş ile iç mimarlık mezunları çalışmaya başlamaktadır. Ancak tasarım ve program bilgisi iyi bir iç mimarın maaşı diğer mezunlara göre çok daha dolgun olmaktadır.

İç Mimarlık Okunabilecek En İyi Üniversiteler Hangileridir?

Hacettepe Üniversitesi: Özel yetenek sınavıyla alan ve bu alan hiç kuşkusuz en popüler üniversiteler arasında alan bu üniversite mezunları ile piyasada çokça duyulmaktadır. Eğitimi ve diploma kalitesiyle bu bölümün okunabileceği en iyi üniversite olarak görülmektedir.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi: Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan ve özellikle güzel sanatlar alanında en popüler üniversite konumunda yer alan bu üniversiteden mezun olmak her öğrenci için ayrıcalıklı bir sonuç olacaktır. Üniversitenin İstanbul’da oluşu piyasaya isminizi duyurmak adına oldukça avantajlı olabilecektir.

İç Mimarlık Mesleğini Geleceği Parlak Mı?

Günümüz şartlarında İç mimarlığın üstlendiği birçok işi mimarlar kendilerince üstelenmekte ve çalışma yapmaktadır. Birçok uzmana göre bu durum etik olmadığı gibi mimarlık alanında çalışma gösteren kişilerin bu işte yeteri kadar yetkin olmadığı da düşünülmektedir. Günümüz şartlarında kendini geliştirmeye bir iç mimar piyasada kolayca iş bulamayacağından, bu alanda çalışabileceğine ve kendini geliştirebileceğine inanan kişilere bu mesleği tavsiye etmekteyiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu