Bölüm Tanıtımları

İnsan Kaynakları Uzmanı (Yönetimi) Bölümü Tanıtımı

Dizilerde ve iş dünyasında sıkça duyulan insan kaynakları uzmanı (yöntemi) bölümü, aslında büyük bir iş kolunu temsil eden ve iş dünyasına multi disipliner bir yaklaşım katan bölümler arasında yer almaktadır. Ülkemizde bu meslek grubuna dair çok fazla bilgili kişi bulunmazken, birçok kişi bu bölümün görevleri ve gerekliliği konusunda bilgi sahibi olmakta istemektedir.

İnsan Kaynakları Yönetimi Nedir?

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümü,Bir şirkette yada kuruluştaki organizasyonun disiplini ve verimini araştıran, işçi alım ve çıkartmalarından sorumlu ve organizasyondaki insanların gelişimini denetleyen meslek dalına insan kaynakları yönetimi denilmektedir.

İnsan Kaynakları Yönetiminden Mezun Olan Kişilere Ne Ad Verilmektedir?

Bu bölümden mezun olan kişilere İnsan Kaynakları Uzmanı denilmekte ve şirkette özel bir pozisyonda görevlendirilmektedir.

İnsan Kaynakları Uzmanının Görevleri Nelerdir?

İnsan Kaynakları Yönetimi Bölümüİnsan kaynakları uzmanının şirket içerisinde değişken birçok rolü vardır. Bunlardan bazıları şunlardır;

  1. Şirkete nitelikli yönetici ve işçilerin alımını sağlamak.
  2. İşçilerin verimli çalışması adına çeşitli seminer ve eğitimler düzenlemek.
  3. Muhasebe departmanı ile bağlantılı olarak çalışarak şirketin zorunlu giderlerini en alt seviyede tutmak. Aksi takdirde harcama azaltma görevleri gereği organizasyonlara yönelik projeler üretmek.
  4. Şirketin çalışma düzeni ve organizasyondaki bireylerin görev bilinci üzerine raporlamalar hazırlamak.
  5. İş başvurularına dair detaylı araştırmalar yapmak ve gerekli sorgulamalarla adayların niteliklerini ortaya çıkarmak.

İnsan Kaynakları Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

İnsan kaynakları uzmanının maaşları genellikle ilgilenmesi gereken organizasyon ve bu organizasyondaki kişi sayısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Önemli pozisyonlarda yer alan, yabancı dile sahip nitelikli kişiler 4000 TL’nin üzerinde çalışabilirken, kendini geliştirmeyen kişiler için ise iş bulabilmek oldukça zor gözüküyor. Bu yüzden de çok sayıda tecrübe kazanmak ve kendinizi geliştirmek bu meslek için büyük bir önem taşıyor.

Malzeme Mühendisliği Bölümü İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu