Bölüm Tanıtımları

Sağlık Yönetimi Bölümü Tanıtımı Güncel

Türkiye’de sürdürülen sağlık çalışmaları, reformlar ve gelişmeler, ülkemizde Sağlık Yönetimi Mezunlarına daha fazla ihtiyaç duyulduğu tespit edilmiştir. Sağlık Kurumları Yöneticiliği bölümünün amacı, sağlık sisteminde ihtiyaç duyulan gerekçelerin planlanması, koordinasyon, sağlık işletmeciliğine yönelik ilke ve kavramların öğretilmesi, sağlık yönetimi alanında yürütülecek çalışmalara yönelik araştırmalarda bilgi birikimi sunmaktır.

Sağlık Yönetimi Lisans Programından mezun olan öğrenciler “Sağlık Kurumları Yöneticisi” unvanını alır. Sağlık Kurumları Yöneticiliği Lisans programında yaz stajı bulunur. Sağlık alanında özel sektörde ve kamu kuruluşlarında programdan mezun olan insanlara ihtiyaç her geçen gün artıyor.

1) Bölüm hangi puan türü ile öğrenci alıyor?

Sağlık Yönetimi Lisans programına kayıt olabilmeniz için YKS ve AYT sınavlarına giriş yapmış olması gerekir. Bu program EA puan türü ile öğrenci kabul ediyor. Üniversitelerin birinci ve ya ikinci öğretim yanı sıra açık öğretim ile bu programı okuyabilirsiniz.

2) Bölümü okuyabilmeniz için gereken özellikler nelerdir?

  • Hastane ve ya benzeri ortamlarda çalışacak bütün personellerin hoşgörülü ve yardımsever olması gerekir.
  • Sağlık yönetiminden mezun olmayı düşünen öğrenciler iletişim gücü kuvvetli ve hızlı karar alabilmelisiniz.
  • Sağlık yönetimini tercih etmeden önce sağlık alanına ilgi duymanız gerekir.
  • Sağlık Yönetimi alanında kendinizi geliştirebilmek için araştırmacı bireyler olmanız gerekir.
  • Sağlık alanına yönelik çalışmalar yapacağınız için programı sabırlı öğrencilerin tercih etmesi gerekir.

3) Sağlık Yönetimi programı zor mu? Programın avantajları nelerdir?

Sağlık yönetiminde işletmeye giriş, sağlık yönetimine giriş, psikoloji bilimi, tıbbı ve sosyal rehabilitasyon, epidemiyoloji, örgütsel davranış, sağlık hizmetlerinde iletişim, sağlık işletmelerinde pazarlama ve sağlık işletmelerinde lojistik yönetimi temel dersleri sanıldığı kadar korkutucu değildir. Sözel üzerine dayalı bir bölüm olduğu için ezberlemek yerine kavramsal olarak öğrenmelisiniz.

Sağlık Kurumlarına ihtiyaç arttığı için her geçen gün bu programdan yetiştirilen öğrencilere ihtiyaç daha fazla olacaktır. Sağlık Yönetimi Lisans programı öğrencileri lisans üstü eğitim alabileceği için Avrupa’da farklı hedeflere yönelebilirsiniz.

4) Sağlık Yönetimi mezunları önümüzdeki yıllarda iş bulabilir mi?

Avrupa ve Amerika’da geleceğin mesleği olarak ifade edilen Sağlık Yönetimi mezunları önümüzdeki yıllarda iş sahasında kendisine uygun alanında iş sahibi olabilir. Hastane ve benzeri ortamların sayısı artacağı için bu programdan mezun olacak öğrencilere ihtiyaç duyulacaktır.

5) Bu programda özel ve ya devlette iş bulunabilir mi?

Sağlık Yönetimi Lisans programından mezun olan öğrenciler sağlık işletmelerinde ve herhangi bir iş yerinde Sağlık Yöneticisi olarak çalışabilir. Kamu ve ya özel sektörde iş sahası sayısı fazla olduğu için kendinize uygun iş bulabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu