Faydalı Bilgler

Yabancı Dil Öğrenimi ‘nde 5 Alışılmadık Tüyo!

Yıllarca eğitim alıp, hâlâ daha akıcı konuşamamak veya istediğiniz  akademik performansı gösterememekten sıkılmadınız mı? O zaman sizi, bakış açınızı değiştirecek alışılmadık, kural dışı 5 özgün adımla baş başa bırakıyorum!

1. Zihinsel Olarak Kendinizi Hazırlayın

Öğrenmek bir süreçtir. Bu sürecin farkındalığı ve verimli yönetimi öğrenimi kolaylaştıran en önemli adım olduğu gibi, bir o kadar da üstünde durulmaz. Kendinizi “Ben günde 20 tane Fransızca kelime ezberleyeceğim” veya “Çözmem gereken 5 tane Almanca testim var” diyerek sürecin sonundan başına getirmeye çalışmayın.

Eğer ki böyle yaparsanız ezberleseniz de unutacağınız, çözseniz de bir fayda sağlamadığından yakınacağınız, yine bir erteleme durumu yaratacak ve yerinizde saymaya devam edeceksiniz. Çünkü söz konusu dilin henüz ne işe yaradığını ve bunu hayatınızda nasıl kullanacağınızı bilmiyorsunuz. Dolayısıyla süreci dilin çıktı verdiği kültürü incelemekle başlatalım.

2. Kültür, Norm ve Sosyolojik Kavramları İnceleyin

Dil, kültür demektir. Kültür nesilden nesile dil aracılığıyla aktarılır ve bireyden topluma iletim gerçekleşir. Örneğin; Japonya ile ilgili bir belgesel açtığınızda size Shizuoka şehri yakınlarında Yamanashi’de bulunan Fuji Dağı’ndan (kutsal dağ olarak da biliniyor) bahsedebilir veya kendileri için “değişim” anlamına gelen Sakura Zensen; yani kiraz çiçeklerinin açması Japonlar için çok önemli bir değerdir ve bu çok eski bir inanıştır.

Son iki cümlemi tekrar okumanızı istiyorum. Bir normun, size betimlediği resme ve hafızanızda bıraktığı kelimelere bakın. Artık bu norma bakarak ister şehrin, dağın, çiçeğin, değişimin… ne gördüyseniz anlamını rahatlıkla öğrenebilir ve kalıcı hafızanıza atabilirsiniz.

3. Ana Dilin Mensuplarını Taklit Edin ve Özümseyin!

Sevdiğiniz bir futbolcunun, sinema oyuncusunun röportaj videosunu açın. Duyalım; kendini ifade ederkenki ses tonu cesurca mıydı, kelimelerin telaffuzlarını nasıl yaptı, ünlem cümlelerinde tepkisini işitsel biçimde nasıl yansıttı. Görelim; konuşurkenki ağız boşluğu yani nefes aralıklarını, kelimeleri telaffuz ederkenki dudak hareketlerini, kendini ifade ederken kullandığı beden dili, jest ve mimikleri.

Şimdi kopyalayalım: Kendinden emindi ve “Yes!” dediğinde “e” yi açık biçimde söyledi ve normalden biraz daha yüksek duygusal bir tonda tepki verdi. Ağız hareketi yüzüne genişçe yayıldı ve dudakları yanaklarına doğru sivrildi, oldukça heyecanlıydı ve ellerini iki yana açarak bunu belli etti. Kopyalayalım kısmını okuduktan sonra eylemlerin sonuna m harfi ekleyin ve n’leri de m ye çevirin. Özümseyin!

4. Günlük Yaşantınızda Ufak Değişiklikler

Artık marjinal bir kopya olduğunuza göre, güne başlarken “günaydın” demeyi, “kahvaltı yapmak” istediğinizi, “saat 14:00’de iş görüşmeniz”  olduğunu, “üniversiteden mezun” olduğunuzu, yeni çıkan oyunun “çok manyak” bir kontrol dinamiği olduğunu, satış görevlisine “beğendiğiniz kıyafetin ne kadar” tuttuğunu, öğreniyor olduğunuz dilde sorabilirsiniz. Kendi alanınızdan başlayıp, ana dil mensuplarının alanını tercüme edebilecek kadar gelişeceksiniz. Dile özgü meşhur “kalıp”ları dahi anlayacaksınız. Yalnızca kendinize zaman tanıyın.

5. Yolun Sonu; Bir Profesyonelden Yardım

Dil süreciniz %75’lik bir dilimdi ve son üçlükteyiz. Şimdi bir profesyonelden destek alarak bu işin inceliklerini öğrenelim. Öğrendikçe bol bol Türkçe testi çözebilir, Hangıl yazımı çalışabilir, yabancı dil sınavlarında performans gösterebilirsiniz. Öğrenim sürecinizi ve keşfettiklerinizi profesyonelinizle paylaşarak, onun deneyimlerini deneyimlerinize katarak, planlı takibinizi yaptırarak, daha akademik ve rasyonel çalışarak işin son üçlüğünü de gönül rahatlığıyla halledebilirsiniz.

Kalan %25 ise, o dil ömrünü tüketene kadar size sürekli bir “öğrenim” süreci başlatacaktır.

Cennet Ölmez

Erciyes-Anadolu Üniversitelerinde okumakta, amatör olarak tiyatro ve müzikle ilgilenmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu